2005 State Journalism Championship Results

The NSAA was involved in two journalism projects in 2004-05: the fall clinic and spring state contest. The State Journalism Contest was held on April 30 at the University of Nebraska-Lincoln. The top-12 places from the preliminary judging, event champions in Classes A1, A2, B, C and D, and alternates were invited to compete in the State Contest. One hundred and forty-three students from across the state competed in the one-day event sponsored by the Nebraska School Activities Association and the Nebraska High School Press Association. The annual fall clinic and Nebraska High School Press Association convention, an event receiving NSAA support, was held in Lincoln on October 18.

 

Advertising

1. Andrew Hanna, Lincoln Southeast

2. Dan Schwalm, Omaha Gross Catholic

3. Tyler Schnaidt, Millard South

4. Emily Wendt, Papillion-La Vista South

5. Billy Schammert, Lincoln Southwest

6. Morgan Moerer, Johnson-Brock

 

News/Feature Photography

1. Clay Lomneth, Omaha Central

2. Melinda Myers, Omaha Central

3. Brandy Talkington, Fairbury   

4. Rachael Selden, Papillion-La Vista South

5. Courtney Schroeder, Yutan

6. Sadie Bolte, Columbus Scotus  

 

Sports/Action Photography

1. Denise Schwery, Millard North

2. Jake Wolff, Waverly

3. Sadie Bolte, Columbus Scotus

4. Kara Siefker, Waverly

5. Jessica Yesilcimen, Waverly

6. Melinda Meyers, Omaha Central

 

Column Writing

1. Tom Smaldone, Bellevue East

2. Tess Mandell, Omaha Central

3. Dan Plate, Ogallala

4. Emily Wallinger, Omaha Gross Catholic

5. Astrid Munn, Scottsbluff

6. Brittany Schultz, Scottsbluff

 

Editorial Cartooning

1. Robert Cook, Bellevue West

2. Dana Hamby, Omaha Westside

3. Mack Maschmeier, Fremont

4. Heidi Bartlett, Waverly

5. Buddy Maixner, Lincoln East

6. Bob Al-Greene, Omaha Central

 

Editorial Writing

1. Chuck Lippstreu, Lincoln Southeast

2. Brittany Schultz, Scottsbluff

3. Kara Stockdale, Omaha Marian

4. Kevin Laurenti, Bellevue East

5. Whitney Keyes, Millard South

6. Katherine Warner, Bellevue West

 

Entertainment Writing

1. Jordan Kenik, Millard South

2. Megan Black, Kearney

3. Lauren Crist, Omaha Central

4. Carson Vaughan, Broken Bow

5. Elise Stawarz, Millard West

6. Sophie Vodvarka, Lincoln Southeast

 


Headline Writing

1. Erin King, Scottsbluff

2. Kendra Francke, Waverly

3. Brittney Chapin, Nebraska City

4. Hannah Calkins, Scottsbluff

5. Chase Pflueger, Lutheran High Northeast

6. Jill Goodman, Omaha Westside

 

In-depth Newspaper Coverage

1. Molly Mullen, Lauren Crist, Clay Lomneth, Nic Samuelson, JoAnna LeFlore, Zack Pluhacek, Omaha Central

2. Clay Lomneth, Molly Mullen, Melinda Myers, Lauren Crist, Nic Samuelson, Zach Pluhacek, Omaha Central

3. Molly Mullen, Clay Lomneth, Nic Samuelson, Omaha Central

4. Chelsea Boryca, Dillon Kroll, Shayna McQuinn, Elise Stawarz, Matt Ketcham, Derek Stephens, Millard West

5. Philip Ybay, Kevin Laurenti, Amber Quinn, Tom Smaldone, Amy Straub, Jessica Nelson, Bellevue East

6. Shaun Ables, Brianna Mackey, Mindy Bilderback, James Locatis, Genevieve Williams, Omaha North

 

Info Graphic

1. Morgan Moerer, Johnson-Brock

2. Aaron Lockee, Mt. Michael Benedictine

3. Sarah Hokkanen, Bellevue West

4. Katie McKinney, Scottsbluff

5. Derek Stephens, Millard West

6. Sadie Bolte, Columbus Scotus

 

Newspaper Feature Writing

1. Dana Barnes, Omaha North

2. Liz Granger, Omaha Westside

3. Katie McKinney, Scottsbluff

4. Kristina Owens, Bellevue East

5. Meghan Kissel, Omaha Westside

6. Astrid Munn, Scottsbluff

 

Newspaper Layout

1. Molly Mullen, Omaha Central

2. Nic Samuelson, Omaha Central

3. Lauren Crist, Omaha Central

4. Dana Barnes, Omaha North

5. Dene Rappana, Waverly

6. Cole Dollison, Valley

 

News Writing

1. Todd Mooring, Lincoln Southeast

2. Kari Shanahan, North Bend Central

3. Amber Quinn, Bellevue East

4. Dene Rappana, Waverly

5. Tara Oltman, Beatrice

6. Courtney Schroeder, Yutan

 

Photo Illustration

1. Molly Mullen, Omaha Central

2. Katie McKinney, Scottsbluff

3. Patrick Fries, Lincoln East

4. Matt Cavanah, Blair

5. Blake Simpson, Fairbury

6. Ray Williams, Ravenna

 

Sports Feature

1. Jordan Pascale, Millard North

2. Amanda Lightner, Lincoln East

3. Janece Potter, Lincoln Southwest

4. Will Harman, Blair

5. Joel Hungerford, Scottsbluff

6. Brad Luce, Centennial

 

Sports News

1. Tess Mandell, Omaha Central

2. Matt SantaMaria, Millard North

3. Cole Dollison, Valley

4. Ellen Stryker, Omaha Marian

5. Kara Stockdale, Omaha Marian

6. Molly Mullen, Omaha Central

 

Yearbook Feature

1. Melinda Myers, Omaha Central

2. Noah Weiss, Lincoln Southeast

3. Jennifer Suhr, Lincoln Northeast

4. Sarah Holdt, Scottsbluff

5. Carrie Brauer, Centennial

6. Amy Cox, Hayes Center

 

Yearbook Layout

1. Abby Pivovar, Omaha Gross Catholic

2. Stacy Stieren, Omaha Marian

3. Anne Kline, Omaha Central

4. Laura Jaros, Omaha Gross Catholic

5. Cydney Rule, Bellevue West

6. Kristen Beat, Omaha Marian

 

Yearbook Theme

1. Sarah Danowski, Brittany Estep, Kaiti Jorgenson, Bellevue East

2. Anne Kline, Omaha Central

3. Melissa Rhine, Ashley Stang, Fairbury

4. Sarah Holdt, Scottsbluff

5. Christine Galt, Omaha North

6. Anne Mitchell, Jenni Winslow, Bellevue West

 

2005 State Journalism Sweepstakes Results

Class A1 Sweepstakes

1. Omaha Central, 47

2. Bellevue East, 16

3. Millard West, 10

4. Millard South, 8

4. Omaha Westside, 8

6. Lincoln East, 7

7. Lincoln Southeast, 5

7. Millard North, 5

9. Lincoln Northeast, 3

10. Omaha Bryan, 2

10. Omaha North, 2

12. Lincoln Southwest, 1

 

Class A2 Sweepstakes

1. Scottsbluff, 37

2. Omaha Marian, 19

3. Bellevue West, 18

4. Blair, 15

5. Papillion-La Vista South, 9

6. Columbus, 6

7. Beatrice, 3

7. Elkhorn, 3

7. Fremont, 3

10. Kearney, 1

 

Class B Sweepstakes

1. McCook, 25

2. Waverly, 23

3. Columbus Scotus, 20

4. Omaha Gross Catholic, 19

5. Fairbury, 15

6. Gering, 6

7. Schuyler, 2

8. Grand Island Northwest, 1

8. Nebraska City, 1

8. Ogallala, 1

8. Wayne, 1

 

Class C Sweepstakes

1. Centennial, 33

2. Valley, 20

3. Mt. Michael Benedictine, 18

4. Yutan, 16

5. Lutheran High Northeast, 11

6. North Bend Central, 7

7. Madison, 3

7. Southern Valley, 3

9. Fort Calhoun, 2

10. David City, 1

 

Class D Sweepstakes

1. Hayes Center, 52

2. Johnson-Brock, 31

3. Ravenna, 9

4. Heartland, 7

5. Dorchester, 4

5. Elm Creek, 4

7. Chambers, 2

7. Dodge, 2

7. Winnebago, 2

10. Falls City Sacred Heart, 1

 

 

2005 Nebraska High School Press Association Award Winners

Friends of Journalism Jerry Bexten, Omaha Central; Stephanie Croston, Seward County Independent

Distinguished Advisers Christine Kaldahl, Millard South; Cathy Davis, Hastings

2004-05 Student Journalist of the Year Liz Granger, Omaha Westside 2003-04 Friend of Journalism-Mike Diffendefer, Lincoln