District A-1:
Top 15 Individuals:
1. | Dennis Chapman (12) | Creighton Preparatory School | 15:25.64 | 2. | Max Myers (12) | Lincoln Southwest | 15:46.21 | 3. | Elias Jones (12) | Creighton Preparatory School | 16:12.01 | 4. | Jacob Finney (12) | Creighton Preparatory School | 16:12.84 | 5. | Ben Schlegelmilch (10) | Lincoln East | 16:27.63 | 6. | Caleb Ruch (11) | Lincoln East | 16:30.97 | 7. | Peyton Omer (12) | Millard North | 16:34.80 | 8. | Aidan McGarry (12) | Creighton Preparatory School | 16:35.63 | 9. | Peter Sauer (9) | Creighton Preparatory School | 16:38.79 | 10. | Connor Boyle (10) | Lincoln Southwest | 16:40.12 | 11. | Daren Linscott (10) | Lincoln East | 16:45.93 | 12. | Connor Rowe (11) | Lincoln Southwest | 16:53.12 | 13. | Michael Sauer (12) | Creighton Preparatory School | 16:54.52 | 14. | Owen Jensen (12) | Creighton Preparatory School | 16:55.26 | 15. | Zachary Petzet (10) | Kearney | 16:55.51 |
Team Scores:
1. | Creighton Preparatory School, 25 | | Coach: Bob Tillman S.J. | | Dennis Chapman (12), 15:25.64 Elias Jones (12), 16:12.01 Jacob Finney (12), 16:12.84 Aidan McGarry (12), 16:35.63 Peter Sauer (9), 16:38.79 Michael Sauer (12), 16:54.52 Owen Jensen (12), 16:55.26
| 2. | Lincoln East, 55 | | Coach: Brian Kabourek | | Ben Schlegelmilch (10), 16:27.63 Caleb Ruch (11), 16:30.97 Daren Linscott (10), 16:45.93 Luke Overbeek (11), 17:09.51 Krithik Pondicherry (11), 17:09.76 Noah Robb (10), 17:30.72 Chanh Tran (10), 18:03.60
| 3. | Lincoln Southwest, 61 | | Coach: Ryan Salem | | Max Myers (12), 15:46.21 Connor Boyle (10), 16:40.12 Connor Rowe (11), 16:53.12 Cade Cover (10), 17:22.78 Cole Cover (10), 17:25.88 Jacob Rinn (12), 17:39.59 Noah Smith (11), 17:40.37
| 4. | Millard North, 112 | 5. | Kearney, 146 | 6. | Lincoln Northeast, 182 | 7. | Bellevue East, 188 | 8. | Omaha North, 223 |
District A-2:
Top 15 Individuals:
1. | Juan Gonzalez (11) | Fremont | 15:38.59 | 2. | Isaac Ochoa (12) | Norfolk | 15:58.65 | 3. | Jaxon Pleskac (10) | Fremont | 15:59.86 | 4. | Dalton Heller (12) | Millard South | 16:08.18 | 5. | Dylan Lender (12) | Millard South | 16:29.78 | 6. | Liam Gonzalez (9) | Norfolk | 16:34.96 | 7. | Ruben Caceres Perez (11) | Grand Island | 16:40.55 | 8. | Sergio Martinez Cruz (12) | Omaha South | 16:41.56 | 9. | Noah Miller (11) | Fremont | 16:48.05 | 10. | Kaden Boltz (11) | Grand Island | 16:56.32 | 11. | David Protzman (10) | Norfolk | 17:03.31 | 12. | Michael Nichols (10) | Fremont | 17:19.83 | 13. | Jase LaDay (11) | Fremont | 17:19.99 | 14. | Mason Nau (11) | Fremont | 17:22.29 | 15. | Ethan Mann (12) | Papillion-La Vista | 17:29.29 |
Team Scores:
1. | Fremont, 38 | | Coach: Sean McMahon | | Juan Gonzalez (11), 15:38.59 Jaxon Pleskac (10), 15:59.86 Noah Miller (11), 16:48.05 Michael Nichols (10), 17:19.83 Jase LaDay (11), 17:19.99 Mason Nau (11), 17:22.29 Gabriel Read (12), 17:42.95
| 2. | Norfolk, 71 | | Coach: Aaron Bradley | | Isaac Ochoa (12), 15:58.65 Liam Gonzalez (9), 16:34.96 David Protzman (10), 17:03.31 Aaron Garhart (10), 18:49.21 Peyton Flohr (12), 19:00.43 Dylan Hall (10), 19:10.14 Dominick Blum (10), 20:00.53
| 3. | Grand Island, 74 | | Coach: Megan Roach | | Ruben Caceres Perez (11), 16:40.55 Kaden Boltz (11), 16:56.32 Brady Hartford (12), 17:37.45 Jorge Carpio (10), 17:52.16 Trajon Geiser (11), 18:27.42 Abraham Ruzicka (10), 19:29.23 Ashon Willey (11), 19:34.32
| 4. | Millard South, 86 | 5. | Omaha South, 120 | 6. | Papillion-La Vista, 129 | 7. | Omaha Westview, 186 | 8. | Omaha Buena Vista, 249 |
District A-3:
Top 15 Individuals:
1. | Easton Zastrow (11) | Lincoln North Star | 16:08.42 | 2. | Joseph Dustin (12) | Lincoln Pius X | 16:13.35 | 3. | David Krier (10) | Lincoln Pius X | 16:13.30 | 4. | Jayden Wall (12) | Omaha Westside | 16:17.36 | 5. | Ryan Kugler (11) | Omaha Westside | 16:20.71 | 6. | Tyler Smith (10) | Lincoln North Star | 16:25.33 | 7. | Jarett Messersmith (9) | Lincoln Southeast | 16:29.18 | 8. | Gavin Luthi (11) | Gretna | 16:30.12 | 9. | Conor Gross (11) | Omaha Westside | 16:36.44 | 10. | Josiah Bitker (10) | Lincoln North Star | 16:38.52 | 11. | Caleb Larsen (10) | Gretna | 16:40.44 | 12. | Liam Murphy (11) | Omaha Burke | 16:42.14 | 13. | Maceo Nielsen (12) | Lincoln Pius X | 16:52.06 | 14. | Bradyn Wiley (12) | Lincoln North Star | 16:52.38 | 15. | George Ivanov (11) | Lincoln Pius X | 16:53.83 |
Team Scores:
1. | Lincoln Pius X, 49 | | Coach: Bill Rice | | David Krier (10), 16:13.30 Joseph Dustin (12), 16:13.35 Maceo Nielsen (12), 16:52.06 George Ivanov (11), 16:53.83 Damien Johnson (11), 17:04.48 Noah Zach (10), 17:10.04 Jacob Winters (12), 17:25.67
| 2. | Lincoln North Star, 54 | | Coach: Matt Musiel | | Easton Zastrow (11), 16:08.42 Tyler Smith (10), 16:25.33 Josiah Bitker (10), 16:38.52 Bradyn Wiley (12), 16:52.38 Trey Lindgren (11), 17:40.25 Raul Iniguez (10), 17:52.67 Jackson Wagner (12), 17:58.00
| 3. | Omaha Westside, 67 | | Coach: Theresa Gosnell | | Jayden Wall (12), 16:17.36 Ryan Kugler (11), 16:20.71 Conor Gross (11), 16:36.44 Collin Newman (11), 17:31.42 Dylan Gross (9), 17:55.87 Preston Penney (11), 18:03.77 Matthew Mills (12), 18:17.71
| 4. | Lincoln Southeast, 87 | 5. | Gretna, 118 | 6. | Omaha Burke, 134 |
District A-4:
Top 15 Individuals:
1. | Jack Witte (12) | Millard West | 16:18.92 | 2. | Porter Bickley (12) | Millard West | 16:32.24 | 3. | John Fiedler (12) | Papillion-La Vista South | 17:01.50 | 4. | Caden Miser (12) | Papillion-La Vista South | 17:05.51 | 5. | Xavier Mallow (12) | Papillion-La Vista South | 17:06.86 | 6. | Michael Jones (11) | Millard West | 17:07.53 | 7. | Hutton Rettig (9) | Lincoln High | 17:07.60 | 8. | Mason Langabee (12) | Papillion-La Vista South | 17:14.12 | 9. | Jack Knapp (9) | North Platte | 17:17.93 | 10. | Rian Teets (12) | North Platte | 17:18.51 | 11. | Trey Crabtree (9) | Lincoln High | 17:18.91 | 12. | Noah Ryan (11) | Papillion-La Vista South | 17:22.50 | 13. | Cole Boyer (12) | Papillion-La Vista South | 17:25.57 | 14. | Henry Hansen (11) | Millard West | 17:32.45 | 15. | Logan Dobkins (10) | Millard West | 17:33.03 |
Team Scores:
1. | Papillion-La Vista South, 32 | | Coach: Shannon Stenger | | John Fiedler (12), 17:01.50 Caden Miser (12), 17:05.51 Xavier Mallow (12), 17:06.86 Mason Langabee (12), 17:14.12 Noah Ryan (11), 17:22.50 Cole Boyer (12), 17:25.57 Matthew Valenta (11), 18:42.83
| 2. | Millard West, 38 | | Coach: Colin Johnston | | Jack Witte (12), 16:18.92 Porter Bickley (12), 16:32.24 Michael Jones (11), 17:07.53 Henry Hansen (11), 17:32.45 Logan Dobkins (10), 17:33.03 Elijah Bickley (9), 18:03.67 Thomas McMullen (12), 18:21.75
| 3. | Lincoln High, 88 | | Coach: Brad Rettig | | Hutton Rettig (9), 17:07.60 Trey Crabtree (9), 17:18.91 Joseph Seifferlein (12), 18:03.13 Bishop Nelson Aparicio (11), 18:04.34 Oliver Brassil (10), 18:22.90 Jonah Reynolds (12), 20:38.54 Jacob Smith (11), 22:43.00
| 4. | North Platte, 91 | 5. | Elkhorn South, 136 | 6. | Columbus, 142 | 7. | Omaha Central, 193 | 8. | Omaha Bryan, 224 |
|