2014 Class A Boys Basketball District & Subdistrict Games:

District A-1 at Omaha Benson High School   District A-1 Bracket

Game 1: 03/01 at 1:00 PM CT, #1 Omaha Benson 44.0000 (23-3) vs #4 Bellevue East 34.9091 (0-23)

Game 2: 03/01 at 3:00 PM CT, #3 North Platte 39.6667 (12-14) vs #2 Lincoln High 39.8696 (10-14)

Game 3: 03/03 at 5:30 PM CT, Omaha Benson (58-38) vs North Platte (48-38)

CHAMPION: Omaha Benson (42-31)

District A-2 at Omaha Central High School   District A-2 Bracket

Game 1: 03/01 at 5:00 PM CT, #1 Omaha Central 43.7917 (22-4) vs #4 Lincoln Southwest 36.3478 (4-20)

Game 2: 03/01 at 7:00 PM CT, #3 Omaha Northwest 39.1364 (10-14) vs #2 Lincoln North Star 40.6957 (15-9)

Game 3: 03/03 at 7:00 PM CT, Omaha Central (52-37) vs Omaha Northwest (68-59)

CHAMPION: Omaha Central (55-42)

District A-3 at Omaha South High School   District A-3 Bracket

Game 1: 03/01 at 5:30 PM CT, #1 Omaha South 43.6957 (20-5) vs #4 Grand Island 36.8261 (5-19)

Game 2: 03/01 at 7:15 PM CT, #3 Papillion-LaVista South 39.1364 (9-14) vs #2 Creighton Preparatory School 41.0000 (14-10)

Game 3: 03/03 at 7:00 PM CT, Omaha South (72-35) vs Creighton Preparatory School (49-40)

CHAMPION: Omaha South (55-51)

District A-4 at Westside   District A-4 Bracket

Game 1: 03/01 at 5:00 PM CT, #1 Omaha Westside 43.4091 (19-5) vs #4 Millard North 37.3182 (4-19)

Game 2: 03/01 at 7:00 PM CT, #3 Papillion-LaVista 39.1364 (10-14) vs #2 Millard South 41.0000 (14-10)

Game 3: 03/03 at 7:00 PM CT, Omaha Westside (67-50) vs Papillion-LaVista (54-46)

CHAMPION: Omaha Westside (63-52)

District A-5 at Bellevue West   District A-5 Bracket

Game 1: 03/01 at 5:00 PM CT, #1 Bellevue West 43.0455 (18-6) vs #4 Omaha Bryan 37.4091 (5-18)

Game 2: 03/01 at 7:00 PM CT, #3 Omaha North 39.0455 (8-15) vs #2 Fremont 41.2609 (15-10)

Game 3: 03/03 at 7:00 PM CT, Bellevue West (63-36) vs Fremont (56-35)

CHAMPION: Bellevue West (51-46)

District A-6 at South Sioux City   District A-6 Bracket

Game 1: 03/01 at 4:00 PM CT, #1 South Sioux City 42.9565 (14-10) vs #4 Lincoln Northeast 38.5652 (12-13)

Game 2: 03/01 at 5:45 PM CT, #3 Millard West 39.0000 (10-14) vs #2 Omaha Burke 41.3636 (14-9)

Game 3: 03/03 at 7:00 PM CT, Lincoln Northeast (61-57) vs Millard West (43-40)

CHAMPION: Lincoln Northeast (38-36)

District A-7 at Lincoln Southeast   District A-7 Bracket

Game 1: 03/01 at 5:15 PM CT, #1 Lincoln Southeast 42.9130 (20-5) vs #4 Kearney 38.6087 (9-15)

Game 2: 03/01 at 7:00 PM CT, #3 Lincoln East 38.9130 (11-13) vs #2 Norfolk 42.6087 (20-5)

Game 3: 03/04 at 7:00 PM CT, Lincoln Southeast (68-54) vs Norfolk (57-49)

CHAMPION: Lincoln Southeast (69-52)